Product line accommodates multiple uses ranging from commercial to residential. All products are manufactured using 100% virgin materials. Wear Layer 12 mil/(0.3mm)
Finish/Color/Pattern Semi-Matte/Wood Grain 16 planks per carton
Dimensions per Plank H x W x L Each Plank: 2-2.5mm x 7.36 x 48.31 which is 2.47 sq ft per plank
Intended Use Commercial & Residential 39.50 sq ft per carton
Warranty 7 year / 5 year Commercial Carton Weight: 34 lbs
25 year / 20 year Residential 60 cartons per pallet, 18 pallets/container
42,660 sq ft per container
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.36 × 48.31 in |
| Color | Canyon White Oak |
| Price box | 73.64 |
| Country_of_manufacture | China |
| Carton _lbs | 34 |
| Pcs_per_ carton | 16 |
| Size | 7.36" x 48.31" |
| Sold as box | Box |
| SFT/Pc | 2.47 |
| Thickness | 2-2.5mm |
| Unit of measurement | Sft |
| Weight_pc | 2.125 |
| Product type | Glue Down Luxury Vinyl Tile |
| Mil | 12 mil (0.3mm) |
| Sf carton | 39.52 |






Reviews
There are no reviews yet.